נכות רפואית בשל קרע בגיד הסופראספינטוס בכתף
פציעה בכתף עשויה להתאפיין בפגיעה תפקודית קשה לה השלכות רבות על מהלך חייו של ...
[לידיעה המלאה]
כל מה שרצית לדעת על זכויות חולי קרוהן
[לידיעה המלאה]
זכויות נלוות למקבלי קצבת נכות כללית
[לידיעה המלאה]
 

 זכויות חולי זאבת ( לופוס )
מחלת הזאבת , או בשמה הלועזי "לופוס" ( Lupus Erytematosus ) היא מחלה אוטואימונית ( מחלת חיסון עצמי ) דלקתית כרונית, אשר נגרמת כאשר מערכת החיסון של הגוף מייצרת נוגדנים שתוקפים בעצם את רקמות הגוף הבריאות ואת אבריו, דבר שעלול להוביל לפגיעה  במערכות שונות בגוף, הכוללות את המפרקים, העור ותאי הדם 

במקרים חמורים יותר עלולים להיפגע אף מערכות חיוניות יותר בגוף ובין השאר, הכליות, הריאות, הלב ואף המוח ולהותיר את הסובלים ממנה עם מוגבלות תפקודית קשה. 

סוגים שונים של זאבת 

קיימים ארבעה סוגים של מחלת הזאבת, אשר חשוב להכירם משום שהם אינם דומים זה לזה גם במאפיינים שלהם וגם בסוג הטיפול הנדרש :

•   זאבת מערכתית אדמנתית - הסוג הקשה של המחלה אשר עשוי לפגוע בכל חלקי הגוף.   

•   זאבת עורית - זאבת הפוגעת בעור ומתאפיינת בפריחה קשה, אדמומיות ופצעים.
 
•   זאבת הנגרמת עקב שימוש בתרופות.

•   זאבת ילודים - מופיעה אצל ילודים שאך נולדו. 

הסיבות למחלת הזאבת

ככל המחלות האוטואימוניות, גם מחלת הזאבת הינה בגדר "חידה". המומחים אינם יודעים מה הגורמים לה, אך ישנם דעות לכאן ולכאן, אלה הסבורים כי מדובר במחלה בעלת נטייה תורשתית, או אלה הסבורים כי מדובר על שילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים, גם יחד.

סימפטומים של המחלה

ידוע כיום, כי נשים עלולות לחלות במחלה יותר מגברים ומחקרים אף לימדו, כי הסיכון גבוה יותר לאלה ממוצא אסיאתי.
 
תסמיני המחלה אינם חייבים להיות זהים ולעיתים הם משתנים מפרט לפרט, הכל בהתאם למערכת הגוף של זה שחלה בה. 

הסימנים למחלה הם רבים ומגוונים ועשויים לכלול, בין היתר, עייפות, חום, פצעים בעור שמחמירים או חולפים, כאבים, נפיחות וקשיון המפרקים, פריחה בצורת פרפר על עור הפנים שמכסה את הלחיים והאף, נשירת שיער, ירידה או עליה במשקל, שינויים בגוון אצבעות הידיים או הרגליים,קוצר נשימה, איבוד זיכרון והתקפי חרדה ודיכאון.

ככלל הלוקים במחלת הזאבת נוטים לסבול מהתקפים של המחלה, אשר מישכה וחומרתה אינם קבועים מראש. הסימנים למחלה יכולים להופיע בפתאומיות, או להתפתח באופן איטי. הם עשויים להופיע לתקופה זמנית או קבועה ובדרגות חומרה שונות. 
         
על מנת לאבחן את המחלה נדרש כי יופיעו אצל הלוקה בה 4 מתוך 11 סימנים אבחנתיים, הכוללים, רגישות לאור שמש, פריחת הפרפר, דלקות במפרקים, בריאות, בכליות, פצעים בחלל הפה, מחלות מערכת העצבים, פגיעה בכלי הדם, או הופעת נוגדנים מסויימים בבדיקות דם.    

 זכויות חולי זאבת
  
מחלת הזאבת היא מחלה כרונית מורכבת- מועד תחילתה לא ידוע וכך גם מועד סיומה. מחלה זו , עלולה להוביל לפגיעה קשה במערכות הגוף השונות ולעיתים לגרום לאלה הלוקים בה לאובדן כושר התפקוד לתקופה זמנית או לצמיתות, בהתאם לדרגות חומרתה . 

הלוקים במחלה מתמודדים, לא פעם, עם פגיעה תפקודית קשה, אשר עשוייה להשפיעה על אורך חייהם התקין, הן בחיי היומיום והן בעבודתם. 

חשוב לדעת, כי במקרים רבים, עשוייה להיפסק ללוקים במחלת הזאבת נכות בהתאם למצבם הרפואי ומוגבלותם התפקודית, אשר מקנה זכאות לקבלת פיצוי, קצבאות בכסף והטבות נלוות נוספות.  


קצבת נכות כללית לחולי זאבת

במקרים מסויימים בהם סובל החולה מפגיעה בכושר השתכרותו ומקום בו מדובר בעקרת בית בפגיעה ביכולתה לבצע את עבודות הבית, הם  עשויים להיות זכאים לקצבת נכות חודשית, בהתאם לתנאים הקבועים בפרק ט' לחוק הביטוח הלאומי.

במסגרת התביעה תיבחן גם נכותו הרפואית של החולה וככל שיימצא זכאי, תיבחן גם שאלת הפגיעה בכושר השתכרותו. כמובן, כמובן שלחומרת המחלה והשפעותיה על החולה יש משקל מכריע בשאלה זו.

חשוב לזכור, כי בשל אופיה של המחלה והעובדה כי היא עשויה לתקוף את החולה בה מעת לעת ובדרגות חומרה שונות, בדרך כלל נוטה הועדה הרפואית, כך בתחילת הדרך, לפסוק לחולה זה נכויות לתקופות זמניות. כמובן, שככל שמצבו של החולה נותר ללא הטבה יש מקום כי תיפסק לו גם נכות לצמיתות.


גמלת שירותים מיוחדים    

לעיתים, כאשר החולה בזאבת מצוי במצב כושרו לתפקד נפגע עד כדי היזקקות לעזרת הזולת בביצוע פעולות היום יום, או להשגחה מתמדת למניעת סיכון לחייו הוא עשוי לזכות בגמלת שירותים מיוחדים לטיפול אישי בחולה ולעזרת בית לשירותו האישי ולמשק ביתו.      

 
גמלת ניידות  

במקרים שבהם מחלת הזאבת פגעה באברים חיוניים של החולה עד כדי פגיעה בגפיים התחתונות ויכולתו להתנייד, הוא עשוי להיות זכאי לגמלת ניידות על פי הסכם הניידות במידה ותיפסק לו נכות מזכה על פי הסכם הניידות, החולה יהא רשאי לקבל הלוואה לרכישת רכב , קצבת ניידות חודשית והטבות נוספות על פי חוק.


פטור ממס והחזרי מס לנכים קשים

חולים בזאבת הסובלים מנכות קשה, יהיו זכאים, בתנאים הקבועים בפקודת מס הכנסה , לקבלת החזרי מס ופטור מתשלומי מס , לתקופת מחלתם ככל תיפסק על ידי הועדה הרפואית.


זכויות מכוחן של פוליסות ביטוח

במקרים שבהם איבד חולה הזאבת את כושר עבודתו באופן מוחלט או חלקי, הוא עשוי להיות זכאי לתשלום פיצויים מכוחן של פוליסות ביטוח שנערכו בעבור במסגרת עבודתו או באופן פרטי, הכל בהתאם לתנאי הפוליסה הספציפית.


 למידע נוסף על הזכויות


קצבת נכות כללית
הקריטריונים לקבלת קצבת נכות כללית וזכויות המבוטח.........
שירותים מיוחדים
מי הזכאים לקצבת שירותים מיוחדים ומהם התנאים לקבלתה.......
גמלת ניידות
מי זכאי לגמלת ניידות ואופן הגשת התביעה.....

פטור והחזרי מס
זכותם של נכים קשים ועיוורים לקבלת החזרי מס ופטור ממס........


לייעוץ, הכוונה וייצוג משפטי