נכות רפואית בשל קרע בגיד הסופראספינטוס בכתף
פציעה בכתף עשויה להתאפיין בפגיעה תפקודית קשה לה השלכות רבות על מהלך חייו של ...
[לידיעה המלאה]
כל מה שרצית לדעת על זכויות חולי קרוהן
[לידיעה המלאה]
זכויות נלוות למקבלי קצבת נכות כללית
[לידיעה המלאה]
 

 זכויות חולי קרוהן
מחלת קרוהן או בשמה הלועזי Crohn's disease, הינה מחלה אוטואימונית ( מחלת חיסון עצמי ) דלקתית כרונית אשר פוגעת במערכת העיכול. ברוב המקרים המחלה תוקפת את המעי הגס והמעי הדק, אך היא עלולה להופיע בכל חלקי מערכת העיכול מהפה ועד לפי הטבעת 

במקרים חמורים יותר עלולים להיפגע גם מערכות ואיברים אחרים בגוף ובין השאר, שלפוחית השתן, פרקים, עיניים ועור ולהותיר את הסובלים ממנה עם מוגבלות תפקודית קשה. 

הסיבות למחלה 

ככל המחלות האוטואימוניות, גם הסיבות למחלת הקרוהן אינם ברורות. המומחים אינם יודעים מה הגורמים לה, אך הדעה הרווחת כיום היא מחלות דלקתיות של המעי עלולות להיגרם משילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים והפרעה במערכת החיסון, גם יחד.

מהם תסמיני המחלה  

על פי המומחים, הסימנים למחלה הם רבים ומגוונים ועשויים לכלול, בין היתר, דלקות חוזרות ונשנות, חסימת מעיים, כיבים, תלונות על צריבה בשתן, כאבי בטן עזים, שלשול, עייפות, חום ופצעים בפי הטבעת. אין זו רשימה מלאה ומדובר רק בחלק מהתסמינים היותר שכיחים של המחלה. 

ככלל, הלוקים במחלת הקרוהן נוטים לסבול מהתקפים של המחלה, אשר מישכה וחומרתה אינם קבועים מראש. הסימנים למחלה יכולים להופיע בפתאומיות, או להתפתח באופן איטי. הם עשויים להופיע לתקופה זמנית או קבועה ובדרגות חומרה שונות.  
         
איבחון המחלה נעשה באמצעות מכלול של בדיקות, בין היתר, בדיקת דם מקיפה, צילום, בדיקת קולונוסקופיה של המעי הגס או איליאוסקופיה של המעי הדק.     

 זכויות חולי קרוהן
  
מחלת ההקרוהן, היא מחלה קשה ומורכבת אשר עשויה להוביל לפגיעה קשה במערכות הגוף השונות ולעיתים לגרום לאלה הלוקים בה לאובדן כושר התפקוד לתקופה זמנית או לצמיתות, בהתאם לדרגות חומרתה . הלוקים במחלה מתמודדים, לא פעם, עם פגיעה תפקודית קשה, אשר עשוייה להשפיעה על אורך חייהם התקין, הן בחיי היומיום והן בעבודתם. 

חשוב לדעת, כי במקרים רבים, עשוייה להיפסק ללוקים במחלה נכות בהתאם למצבם הרפואי ומוגבלותם התפקודית, אשר מקנה זכאות לקבלת פיצוי, קצבאות בכסף והטבות נלוות נוספות.   


קצבת נכות כללית 

במקרים מסויימים בהם סובל החולה מפגיעה בכושר השתכרותו ומקום בו מדובר בעקרת בית בפגיעה ביכולתה לבצע את עבודות הבית, הם  עשויים להיות זכאים לקצבת נכות חודשית, בהתאם לתנאים הקבועים בפרק ט' לחוק הביטוח הלאומי.

במסגרת התביעה תיבחן גם נכותו הרפואית של החולה וככל שיימצא זכאי, תיבחן גם שאלת הפגיעה בכושר השתכרותו. כמובן, כמובן שלחומרת המחלה והשפעותיה על החולה יש משקל מכריע בשאלה זו.

חשוב לזכור, כי בשל אופיה של המחלה והעובדה כי היא עשויה לתקוף את החולה בה מעת לעת ובדרגות חומרה שונות, בדרך כלל נוטה הועדה הרפואית, כך בתחילת הדרך, לפסוק לחולה זה נכויות לתקופות זמניות. כמובן, שככל שמצבו של החולה נותר ללא הטבה יש מקום כי תיפסק לו גם נכות לצמיתות.


גמלת שירותים מיוחדים    

לעיתים, כאשר החולה בזאבת מצוי במצב כושרו לתפקד נפגע עד כדי היזקקות לעזרת הזולת בביצוע פעולות היום יום, או להשגחה מתמדת למניעת סיכון לחייו הוא עשוי לזכות בגמלת שירותים מיוחדים לטיפול אישי בחולה ולעזרת בית לשירותו האישי ולמשק ביתו.      

 
גמלת ניידות   

במקרים שבהם מחלת הזאבת פגעה באברים חיוניים של החולה עד כדי פגיעה בגפיים התחתונות ויכולתו להתנייד, הוא עשוי להיות זכאי לגמלת ניידות על פי הסכם הניידות במידה ותיפסק לו נכות מזכה על פי הסכם הניידות, החולה יהא רשאי לקבל הלוואה לרכישת רכב , קצבת ניידות חודשית והטבות נוספות על פי חוק.


פטור ממס והחזרי מס לנכים קשים

חולים בזאבת הסובלים מנכות קשה, יהיו זכאים, בתנאים הקבועים בפקודת מס הכנסה , לקבלת החזרי מס ופטור מתשלומי מס , לתקופת מחלתם ככל תיפסק על ידי הועדה הרפואית.


זכויות מכוחן של פוליסות ביטוח

במקרים שבהם איבד חולה הזאבת את כושר עבודתו באופן מוחלט או חלקי, הוא עשוי להיות זכאי לתשלום פיצויים מכוחן של פוליסות ביטוח שנערכו בעבור במסגרת עבודתו או באופן פרטי, הכל בהתאם לתנאי הפוליסה הספציפית. 
 
 למידע נוסף על הזכויות


קצבת נכות כללית
הקריטריונים לקבלת קצבת נכות כללית וזכויות המבוטח......... 
שירותים מיוחדים
מי הזכאים לקצבת שירותים מיוחדים ומהם התנאים לקבלתה.......
גמלת ניידות
מי זכאי לגמלת ניידות ואופן הגשת התביעה.....

פטור והחזרי מס
זכותם של נכים קשים ועיוורים לקבלת החזרי מס ופטור ממס........ 


לייעוץ, הכוונה וייצוג משפטי