נכות רפואית בשל קרע בגיד הסופראספינטוס בכתף
פציעה בכתף עשויה להתאפיין בפגיעה תפקודית קשה לה השלכות רבות על מהלך חייו של ...
[לידיעה המלאה]
כל מה שרצית לדעת על זכויות חולי קרוהן
[לידיעה המלאה]
זכויות נלוות למקבלי קצבת נכות כללית
[לידיעה המלאה]
 

תסמונת המנהרה הקרפלית של כף היד המכונה בקיצור CTS 

 

אם אתם עובדים בעבודות הקלדה, תפירה, מכונאות, נגרות, רתחות,הקלדה, הברגה וכיוצא בזה,  ייתכן וגם אתם סובלים מתסמונת התעלה הקרפלית, כדאי לכם לדעת שמחלה זו עשויה להקנות לכם נכות המזכה בפיצוי כספי  


מהי תסמונת המנהרה הקרפלית ?

תחשבו על כאב חזק שמופיע כל פעם שאתם רוצים להרים דבר מה עם הידיים, לאחוז ספל קפה, או אפילו לשטוף כלים - מטלה שהופכת פתאום לבלתי אפשרית. תחשבו על לחץ תמידי בשורשי כפות הידיים, זרמים ולעיתים רדימות שמופיע כך סתם- מבהיל נכון !!!!. 

אלה בדיוק החיים של אותם אנשים הסובלים מתסמונת התעלה הקרפלית, אשר נאלצים להתמודד מדי יום עם סיבוכי הפגיעה. 

תסמונת המנהרה הקרפלית או בשמה הלועזי TUNNEL CARPAL SYNDROME מתאפיינת בלחץ על העצב המדיאני שעובר דרך שורש כף היד עד להתחברותו לצו של האגול.

לחץ זה עשוי לגרום לתחושת כאב, הגבלת תנועות ולהרגשת עקצוץ בכף הי ובאצבעות. לעיתים מתלוננים הסובלים מתסמונת זו מהרגשת הקרנה של כאב לזרוע ולכף היד.

תסמונת זו אופיינית לאנשים שעבודתם דורשת הפעלה מסיבית של כפות ידיים, בתנועות שחוזרות על עצמן, תוך מאמץ על שורשי כפות הידיים, או תנוחות המפעילות לחץ תמידי על השורשים. כך למשל, סיבובי מברג, הקלה ממושכת, הפעלת מכשירים רוטטים, מכשירי שיוף ועוד....  
  

חשוב להבין, כי פגיעה זו, עשוייה במקרים רבים לזכות את הנפגע בנכות רפואית בעבור המוגבלות התפקודית ממנה הוא סובל או בשל עצם הפגיעה עצמה.    

כמה כסף ניתן לקבל

אחד המקרים בהם טיפל משרדנו עסק בדיוק בפגיעה זו. באותו מקרה דובר בקלדנית, העובדת בתחום הקלדנות מזה עשרות שנים, אשר אובחנה על ידי הרופאים כלוקה ב - CTS דו צדדי, בשתי כפות הידיים.

מצבה היה קשה עד כדי כך, שהרופאים המליצו לה פשוט להפסיק לעבוד בתחום זה. 

מבדיקת העובדות והמסמכים הרפואיים, למדנו, כי מדובר בפגיעה קשה ביותר עם עדות לתלונות על כאבים תכופים בהפעלת כפות הידיים, הגבלת תנועות, רג ישות רבה במגע ותחושת נימול של אצבעות.  

בדיקת EMG שהועברה לידינו אף הדגימה עדות לנזק בדרגה בינונית בשורשי כפות הידיים, אשר תמכו בתלונות.

הרופאים אף המליצו לבצע ניתוח לשחרור הגיד המדיאני.

לנוכח המקרה, החליט משרדנו לפעול במסלול של הגשת תביעה להכרה בתאונה כפגיעה בעבודה לביטוח לאומי.

התביעה אכן הוכרה, וועדה רפואית שדנה בעניין פסקה נכות רפואית לצמיתות בשיעור של % 15 . דרישתנו להגדלת שיעור הנכות לפי תקנה 15 התקבלה אף היא , ונכותה המשוקללת הועמדה על שיעור של % 19 , בגינה קיבלה פיצוי חד פעמי בסכום ניכר.    

במקרה אחר, התבקש משרדנו לטפל בתביעתה של תופרת, אשר הסתבר לה כי היא סובלת מתסמונת התעלה הקרפלית בשורשי כפות הידיים, לאחר  שעסקה עשרות שנים בעבודות תפירה .
 
לנוכח מצבה היא נזקקה לטיפול רפואי , אשר במהלכו ביצעה בדיקת EMG , בה הודגמה פגיעה קשה בגיד מדיאני של כפות הידיים .

משהתבררה חומרת פגיעתה , בחר משרדנו להגיש תביעה להכרה בפגימותיה כבמחלת מקצוע . אכן, תביעה  התקבלה וועדה רפואית אשר דנה בעניינה קיבלה את עמדת המומחה הרפואי שהגשנו ופסקה לה נכות רפואית צמיתה בשיעור של % 15 ומצאה להגדיל את נכותה בכרבע על פי תקנה 15.

אומנם, המקרים המובאים במאמר עוסיקים בעבודות הקלדה ותפירה, אך חשוב להבין - תסמונת התעלמה הקרפלית עלולה להופיע גם אצל מגוון אנשים אחרים. כך למשל, כאלה העוסקים בעבודות נגרות, עבודות עם מיכשור רוטט, מכונאות ועוד....     


  לדעת עוד ...      

כמה כסף אפשר לקבל ?


במידה ותיפסק לנפגע נכות היא עשוייה לזכותו בפיצוי כספי. 

כמובן, שאז נשאלת השאלה - כמה כסף אפשר לקבל ? התשובה לכך תלוייה בחוק הספציפי, מצבו הרפואי והתפקודי של הנפגע, הטיפולים להם הוא נזקק ושיעור דרגת הנכות שנפסקה.

אם נתייחס למקרה שלעיל, שאז בהתאם לחוק הביטוח הלאומי, נפגע עבודה יהא זכאי לתשלום "פיצוי" במידה ותיפסק לו נכות רפואית בשיעור של % 9 ומעלה. כאשר נפסקה לנפגע נכות עד לדרגה של % 19 הוא יהא זכאי לתשלום הקרוי, מענק חד פעמי.

שיעור המענק החד פעמי מחושב מגובה שכרו של הנפגע ברבע השנה שקדמה לתאונה. כך שאם שכרו של הנפגע עמד ברבע השנה שקדמה לתאונה על 10,000 ש"ח נטו לחודש והנכות הרפואית הצמיתה שנפסקה לו הינה % 15 , כמו במקרה שלעיל, גובה המענק החד פעמי עשוי להגיע לסך של 66,000 ש"ח לערך.

כמובן שלא בכך מיצה הנפגע את זכותו. במקרה זה דיברנו רק על הזכות לקבלת מענק חד פעמי, בעוד שלעיתים עשויה להיפסק לו גם דרגת נכות זמנית - בתקופת החלמתו או אי כושרו- כך למשל בתקופה שלאחר ניתוח, או טיפול רפואי שיש בו להשפיע על מצבו הרפואי. 

במקרים אלה, תשולם לנפגע גם קצבה חודשית מעבר למענק החד פעמי שסכומה יחושב על פי שיעור הנכות שתיפסק והיא עשויה לזכות את הנפגע בעשרות אלפי שקלים נוספים .    אל תוותרו על הכסף שמגיע לכם ?
                  אנו נסייע לכם למצות את זכותכם ולקבל את מירב הפיצוי שניתן