נכות רפואית בשל קרע בגיד הסופראספינטוס בכתף
פציעה בכתף עשויה להתאפיין בפגיעה תפקודית קשה לה השלכות רבות על מהלך חייו של ...
[לידיעה המלאה]
כל מה שרצית לדעת על זכויות חולי קרוהן
[לידיעה המלאה]
זכויות נלוות למקבלי קצבת נכות כללית
[לידיעה המלאה]
 

נכות בשל שבר בצוואר הירך


פגיעה במפרק הירך לעולם אינה קלה. בשל מיקומו וחיוניותו בתפקוד היומיומי של הגוף, פגיעה בו עשוייה להותיר סיבוכים קשים ומוגבלות תפקודית ניכרת.

הנה באחד התיקים שטופלו במשרדנו, דובר באדם שנפגע במהלך עבודתו, כאשר החליק ונחבל באגן ובצוואר הירך.

בשל פגיעתו סבל הנ"ל ממוגבלות תפקודית קשה שמנעה ממנו לחזור לעבוד משהומלץ על ידי הרופאים לשהות בתקופת אי כושר ארוכה בלי כל הכנסה.
 
אובד עצות, פנה אלינו הנ"ל בבקשה לבחון את מצבו ולברר על זכויותיו.

מבדיקת המקרה והמסמכים הרפואיים בעניינו, נמצא, כי מדובר היה בשבר די קשה בצוואר הירך בגינו נאלץ הנ"ל אף לעבור ניתוח קיבוע של השבר עם ברגים. 

בדיקות המיפוי ו - MRI שביצע הנ"ל לימדו על קיומה של פגיעה קשה שתמכה בתלונותיו בדבר כאבים, הגבלת תנועות קשה וצליעה מהם סבל . 

לנוכח המקרה, החליט משרדנו לפעול במסלול של הגשת תביעה להכרה בתאונה כפגיעה בעבודה לביטוח לאומי.

תביעתו אכן הוכרה וועדה רפואית שדנה בעניינו פסקה לו בתחילה נכות לתקופה זמנית, אשר זיכתה אותו בתשלום קצבה חודשית למשך שנה. בתום נכותו הזמנית , זומן הנ"ל בשנית לדיון בפני הועדה הרפואית, אשר מצאה לקבל את טענותינו ולפסוק לו נכות רפואית צמיתה בשיעור של % 30 .

אך בכך לא היה די, לנוכח חומרת הפגיעה והעובדה כי אותו אדם לא חזר לעבודתו על פי המלצת רופא 
תעסוקתי קיבלה הועדה את בקשתנו להגדלת נכותו על פי תקנה 15 וקבעה לנ"ל דרגת נכות רפואית צמיתה משוקללת של  % 45.     

  לדעת עוד ... 

מהו שבר בצוואר הירך ?

עצם הירך, או בשמה הלועזי Famur היא העצם הגדולה ביותר בגוף. היא מורכבת מראש הירך ומצוואר הירך. צוואר הירך היא למעשה עצם זוויתית לא גדולה אשר מחברת בין ראש הירך לירך . צוואר הירך אמור לעמוד בעומסים כבדים המופעלים עליו על ידי משקל הגוף ולכן בעל נטייה להיפגע יותר.  

שבר בצוואר הירך קורה לעיתים כתוצאה מתאונה או טראומה, אך לא רק. הוא עשוי להתרחש גם מדלדול עצם, גידולים באזור ועוד תחלואות. המאפיין אותו הוא קיומו של כאב עז באזור השבר, קושי בדריכה, צליעה הנגרמת בשל קיצור הרגל וחוסר יכולת לשאת משקל.

חשוב להבין, כי שבר זה עשוי לזכות את הנפגע בנכות רפואית גבוהה בשל חומרת הפגיעה הנלווית לו.


כמה כסף אפשר לקבל ?

במידה ותיפסק לנפגע נכות היא עשוייה לזכותו בפיצוי כספי ולעיתים בשיעור ניכר בשל חומרת הפציעה ומורכבותה. 

כמובן, שאז נשאלת השאלה - כמה כסף אפשר לקבל ? התשובה לכך תלוייה בחוק הספציפי, מצבו הרפואי והתפקודי של הנפגע, הטיפולים להם הוא נזקק ושיעור דרגת הנכות שנפסקה.

אם נתייחס למקרה שלעיל, שאז בהתאם לחוק הביטוח הלאומי, נפגע עבודה יהא זכאי לתשלום "פיצוי" במידה ותיפסק לו נכות רפואית בשיעור של % 9 ומעלה. כאשר נפסקה לנפגע נכות עד לדרגה של % 19 הוא יהא זכאי לתשלום הקרוי, מענק חד פעמי. אולם כאשר נכוטתו הפסוקה היא מעל % 20 יהא הנפגע זכאי לקצבה חודשית.

סכום הקצבה החודשית מחושב מגובה שכרו של הנפגע ברבע השנה שקדמה לתאונה. כך שאם שכרו של הנפגע עמד ברבע השנה שקדמה לתאונה על 10,000 ש"ח נטו לחודש והנכות הרפואית הצמיתה שנפסקה לו הינה % 45 , כמו במקרה שלעיל, סכום  הקצבה החודשית לה יהא הנפגע זכאי עשוי להגיע לכדי סכום של 4,500 ש"ח לחודש.

  מסלולי תביעה נוספים

כמובן שלא בכך הוא מיצה הנפגע את זכותו. במאמר זה דיברנו רק על הזכות לקבלת קצבה חודשית, בעוד שלעיתים עשויה להיפסק לו גם דרגת נכות זמנית - בתקופת החלמתו או אי כושרו. במקרים אלה, תשולם לנפגע גם קצבה חודשית מעבר לקצבתו הסופית שסכומה יחושב על פי שיעור הנכות שתיפסק .                 

כמובן, שלעיתים קיימת לנפגע הזכות לבחור במסלולי תביעה נוספים, ככל שאלה עומדים לרשותו. כך למשל, זכותו להגשת תביעה לניידות- אם יוכח כי בשל הפגיעה קיימת לו מוגבלות בניידות העומדת בתנאים המזכים בהסכם הניידות.

כך גם, יוכל הנפגע לבחור במסלול תביעה לפטור או להחזרי מס , ככל שיעמוד בתנאים המזכים בחוק, לפחות לתקופת אי כושרו המוחלט.


אל תוותרו על הכסף שמגיע לכם ?
                  אנו נסייע לכם למצות את זכותכם ולקבל את מירב הפיצוי שניתן